Başkan'dan

14 Mayıs 1839 tarihinde Mektebi Tıbbıye-i Adliye-i Şahane'de (Askeri Tıbbiye Mektebi) ilk defa Eczacılık mesleğine yönelik bağımsız eğitim vermek üzere bir sınıf açılmıştır. Ülkemizde Bilimsel Eczacılık eğitimine başlanmasının yıldönümü olan 14 Mayıs, 1968 yılından beri Eczacılık Bayramı olarak kutlanmaktadır.
Bu yıl 54.sünü kutladığımız Eczacılık Bayramı toplantılarını, geçmişte başlatarak bugünlere gelmesinde emeği geçen, başta mesleğimizin duayenleri olan merhum hocalarımızı ve kaybetmiş olduğumuz meslektaşlarımızı rahmet ve saygıyla anıyorum.
Bilimsel Eczacılığın 183. yılını en coşkulu duygularımla kutluyorum.
Ancak maalesef biz eczacıların bir yanımız buruk ve endişeliyiz. Ülke olarak çok zor günlerden geçerken biz eczacılar da tarihimizin en zor dönemini yaşıyoruz. Bir yandan artık miadını doldurmuş İlaç Fiyat Kararnamesinin altında ezilen kârlılıklar ile ayakta durmaya çalışıyor, bir yandan gelişen dünyadaki teknoloji çağında internette satılan ve toplum sağlığını ciddi tehdit eden sahte ilaçlar ile 1950lerde yazılmış yasalarımız ile mücadele etmeye çalışıyor, bir yandan sayıları 50’yi geçmiş Eczacılık Fakültelerinden plansızca aramıza katılan genç meslektaşlarımızın istihdam sorunlarının çözülmesi için çalışıyor, bir yandan kamu için tahsilat yapıyor, bir yandan kamu kurum iskontosunu keyfi uygulamalar ile eksik veren ya da vermeyen firmaların ilaçları konusunda hastalarımız ile karşı karşıya geliyor, bir yandan adı euro kuru olan ancak kendisinin euro kuru ile yakınlığı kalmayan bir fiyat politikası nedeni ile bulunamayan ilaçları hastalarımızın sağlığı için  tedarik etmeye uğraşıyor, bir yandan da kamuda özlük haklarımızı alamadan kötü çalışma koşullarında eczacılık hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Biliyorum ki çok yorulduk ve eczanelerimiz yangın yeri oldu. Ancak umudumuzu kaybetmek yok. Biz oda olarak tüm sorunların farkındayız. Çözümleri için plan ve projeler üretiyor her türlü görüşmeyi yapıyor ve toplantılara katılarak görüş ve önerilerimizi aktarıyoruz. Önceliğimiz her zaman mesleğimizin gelişmesi ve meslektaşlarımızın menfaatleridir. 
Sizlere en iyi hizmeti sunabilmek için de var gücümüz ile çalışıyoruz ve çalışacağız. 
Tüm sorunlarımızın çözümünde başarıya ulaşmak için en önemli şeyin de birlik ve beraberliğimiz olduğuna inanıyorum. Bu nedenle de tüm meslektaşlarıma birlik olma ve daha çok dayanışma çağrısı yapmak isterim. Birlik olursak beraber mücadele edersek aşamayacağımız engel olmayacaktır. Bu doğrultuda odamızın duyurularına daha çok kulak vermenizi, faaliyetlerimiz ve toplantılarımıza daha çok katılmanızı, meslektaşlarınız ile tanışıklıklarınızı artırarak dayanışmanızı geliştirmenizi ve bizlere de herzaman destek olmanızı dilerim. 
Hep daha güzel günlerde görüşmek dileği ile 14 Mayıs Eczacılık Bayramımız kutlu olsun.

 

Ecz.Göksel GÜMÜŞ

BAŞKAN         

 

 

13 Mayıs 2022 - Okunma Sayısı : 820