BAŞKANDAN

      

        Değerli Meslektaşlarım,

 

İletişimin önemine ve gücüne olan inancım ile sizlerle her fırsatta daha fazla iletişim kurmaya ve bilgi aktarımında bulunmaya gayret edeceğim.

Öncelikle tüm kurulumuz ile birlikte oda başkanlığını yürüttüğüm yaklaşık 5 aylık sürecin kısa bir özetini sunmak isterim. Bu süreçte İl Protokolümüz ve ilişki içinde olduğumuz kurumları ziyaret ettik. Sayın Valimizi, İl Sağlık Müdürümüzü, Garnizon Komutanımızı, İl Jandarma Komutanımızı, İl Emniyet Müdürümüzü, Başsavcımızı, Büyükşehir Belediye Başkanımızı, Altıeylül Belediye Başkanımızı, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimimizi ziyaret ettik. Tıp Fakültesi Başhekimimizi ziyaretimizde reçete ve rapor düzeltmesinde yaşanan sorunları ileterek hastane bünyesinde reçete ve rapor koordinasyon odası kurulması talebinde bulunduk. Talebimiz olumlu karşılandı ve reçete ve rapor sorunlarımıza çözüm üretmek için birim kuruldu.

Ayrıca Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetimizi ve Bursa Eczacılar Kooperatifi Yönetim Kurulunu ziyaret ettik.

14 Mayıs Eczacılık Bayramı etkinliklerimizi coşkulu bir şekilde gerçekleştirdik. Etkinliklere katılan tüm meslektaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Birlikte güçlüyüz.

Eğitim Komisyonumuz 08.06.2022 tarihinde “Akılcı Takviye Kullanımı ve Takviyeler Hakkında Temel Bilgiler” konulu eğitimi gerçekleştirdi.

23-25 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen TEB 43.Dönem 1.Bölgelerarası toplantısına katıldık. Bu toplantıda kürsü alarak odamız görüşlerini aktardım. Bölgelerarası toplantıda Eylemlilik süreci kararı alındı. 28.07.2022 tarihinde gerçekleştirilen Eylem Planı Değerlendirme Çalıştayına ve aynı gün Sağlık Bakanı ziyaretine katıldım. 17.08.2022 tarihinde de Başkanlar Danışma Kurulu toplantısına katılarak odamız görüşlerini aktardım.

Bu Başkanlar Danışma Kurulunda dile getirdiğim odamız görüşlerini de kısaca sizlerle paylaşmak isterim ;

--İlaç Fiyat Kararnamesinde yapılan göstermelik iyileştirme yeterli değildir.Verilen ortalama % 2 lik karlılık artışı ilaç fiyat artışları ile kısa sürede yok olacaktır. Baremlerde mutlaka ciddi artış yapılmalı ve baremler her zam geldiğinde zam oranında artırılmalıdır.

--Ülkemizin bu enflasyonist ortamında eczanelerin sermayelerini koruyabilmesi için ilaç fiyatlarına da enflasyon oranlarında zam yapılmalıdır.

-- 1. Kademede kalan aktif ilaç sayısı 82 adettir. Bölgemizde 4.kademedeki ilaçların oranı %12.8 , 5. Kademedeki ilaçların oranı %40,2 dir. 4. Ve 5. Kademe ilaçların toplamının oranı %53 e gelmiştir.

--Eczane ekonomilerinin bu kadar kötü olduğu ve 2 eczaneden 1’inin kapanma tehlikesi yaşadığı bu zamanda Eczacılara en başta Türk Eczacıları Birliği destek olmalıdır. Bu konuda yardımlaşma sandığı üzerinden eczacılara faizsiz ve kolay kredi kullandırılmalı ya da faizi TEB tarafından karşılanmalıdır.

--Eylem süreci hızlandırılmalı ve süreç kısaltılmalıdır. TEB ve Eczacı odalarının bu süreçte daha etkin rol üstlenmesi, planlanacak bazı eylemleri ( örn. Sağlık bakanlığı veya Cumhurbaşkanlığı önünde basın açıklaması, oturma eylemi vb.)yapması sonrasında tüm eczacıların yapacağı toplu eylemlere geçilmesi tabanın örgüte ve eyleme olan inancını artıracaktır.

--Ek fatura ile ilgili olarak yaşanan gecikme nedeni ile eczanelerin alacaklarındaki değer kaybı konusunda kurumdan talepte bulunulmalıdır.

        Değerli Meslektaşlarım,

09.08.2022 tarihinde TEB tarafından sizlere ‘Eczacıya Hak Ettiği Değer Verilmelidir’ başlıklı Birlik Başkanımızın mektubu ve Eylem Planı mail olarak iletildi. Tüm meslektaşlarımın bu dökümanları okumasını önemsiyorum. Eylem planımızda belirtilen takvimlendirmeye göre şu anda Eylem sürecimizin 2. Periyotundayız. Süreç sonuna kadar 2 kez daha Başkanlar Danışma Toplantısı yapılacak ve ben de katılarak odamız görüşlerini aktarıp gereken tüm sorumluluğu alacağım. Hep birlikte tek ses tek yürek olarak Eylem sürecini başarı ile sonuçlandıracağımıza inanıyorum. İlk Eczane afişleri ve hasta bilgilendirme ilanları odamıza ulaştı ve bugün eczanelere dağıtımı başladı. Tüm meslektaşlarımın afişi eczane vitrinlerine asmasını ve 5 er adet gönderilen hasta bilgilendirme ilanını eczanelerinde hastaların okuyabileceği şekilde banko üstü, bekleme alanı, v.b. bölümlerde konumlardırmalarını rica ediyorum. Söz konusu bilgilendirme materyalleri, meslektaşlarımızın çıktı alarak hastalarına sunmalarına imkân verecek şekilde TEB internet sitesine yüklenmiş olup, üzerinde yer alan karekod ile bilgilendirme materyeline ulaşılabilmektedir.

 

Eczanesindeki, kamudaki, ilaç sanayiindeki,ecza deposundaki meslektaşlarımız yani tüm Eczacılar Hakettği Değeri bulana kadar mücadele edeceğiz. Her zaman mesleğimiz ve geleceğimiz için çalışacağız.

Kalın Sağlıcakla…

 

 

                                                                                                                                                     Ecz. Göksel GÜMÜŞ
  Başkan          

                                                                                                                                                               

 

20 Ağustos 2022 - Okunma Sayısı : 1284