Başkan'dan

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

          Bildiğiniz gibi 23-24 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz, Seçimli Olağan Genel Kurulumuzla bir dönemi daha sonlandıracağız. Bizler tüm kurullarımız ile birlikte, mesleğimiz ve siz değerli meslektaşlarımız için var gücümüz ile çalışarak hizmet etme gayreti gösterdik. Yapabildiklerimiz olduğu gibi elbette yapamadıklarımız da vardır. Öncelikle bu dönem birlikte çalışma şansı yakaladığım, gövdesini taşın altına koyarak özveri ile çalışan tüm kurullar ve komisyonlarımızdaki kıymetli meslektaşlarıma çok teşekkür ederim. Bizler; birlikte üretmeyi hedefleyen, ortak akıl ile yönetmeye çabalayan, mesleğimizi her şeyin önünde gören, adil, şeffaf ve paylaşımcı olmayı ilke edinen bir ekibiz.

Geride bıraktığımız 1 yılda neler yaşadığımız ve rutin işler dışında neler yaptığımızı kısaca özetlemek isterim;

 •  Birçok meslektaşımızın talep ettiği ilanlar bölümünü web sitemiz şifreli bölümde hizmete sunduk.
 • 16 Ekim’de yapılması planlanan ancak 2 gün kala yaşanan Bartın maden faciası nedeni ile ertelenerek 27 Kasım’da gerçekleştirdiğimiz Büyük Eczacı Mitingi için özverili çalışmalar yaptık. Tüm ilçelerimizi ziyaret ederek toplantılar yaptık. Merkezde de yetişebildiğimiz her eczanemizi ziyaret ettik. Kamuda görev yapan meslektaşlarımızı da unutmadık ve mitingimize destek vermelerini sağladık. Bu kapsamda Birlik başkanımız Sayın Ecz. Arman Üney’i Odamızda meslektaşlarımız ile buluşturduk. Sonunda Büyük Eczacı Mitingine Odamıza yakışan katılımı sağladık ve unutulmaz bir gün yaşadık. Destek veren tüm meslektaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum.
 •  Kasım 2022’de Odamız tarafından dağıtılan reçete gruplarının hem kontrol edilebilir ve şeffaf olması, hem de en yüksek adalet ile dağıtılabilmesi için bir program yaptırdık ve devreye aldık.
 • Her yılsonu, eczane otomasyon sistemleri yıllık lisans ücreti konusunun gündem olması nedeni ile Aralık ayında Birliğimizin olan ve ücretsiz sunulan Tebeos ve Tebrp programları için eğitim düzenledik. Amacımız meslektaşlarımızın ücretsiz olan bu programları tanımaları ve kullanmaları sayesinde eczane ekonomilerine katkı sunabilmekti.
 •  İlaç Fiyat Kararnamesi, ilaç yokları, kamu kurum iskontosu konuları başta olmak üzere birçok konuda basın açıklaması ve basın bildirileri yaparak, sorunları anlatmaya ve sesimizi duyurmaya çalıştık. Basında geniş yer bulduk.
 •  6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketi sonrasında sizlerin yoğun destekleri ile bölge halkının yaralarını sarabilmek için çalıştık. Hatay ve Adıyaman sahra eczanelerinde gönüllü meslektaşlarımız ve eczane çalışanlarımız ile birlikte görev aldık. Sizlerden gelen ilaç ve diğer malzemeleri yine sizlerin yardımı ile odamızda kolileyerek bölgeye ulaştırdık. Depremde kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza tekrar başsağlığı dilerim.
 •  Mart 2023’de C grubu reçete onaylarının web sitemizde oluşturulan alanda elektronik olarak yapılabilmesini sağladık. Meslektaşlarımızın eczanelerinde elektronik olarak alacakları onay sayesinde hem zamandan hem de onay için oda binasına ya da temsilciye gitme gelme masrafından tasarruf etmelerini sağladık.
 •  Mart 2023’de üyelerimiz için memnuniyet anketi düzenledik. Anket sonuçlarını değerlendirdik ve çok önemseyerek çalışmalarımıza ve projelerimize yön vermesini sağladık.
 •  Mayıs 2023’de 14 Mayıs Eczacılık Bayramımızı, depremde yaşanan kayıplar ve acılarımızın gölgesinde buruk olarak kutladık. Plaket töreni, Metin Uca gösterisi, Ata’mıza çelenk sunumu ve kahvaltı etkinliğimizi gerçekleştirdik.
 •  SGK İletişim Komisyonumuz büyük özveri ile neredeyse 24 saat meslektaşlarımıza hizmet verdi. Eğitim Komisyonumuz farklı tarihlerde güzel eğitimler düzenledi.
 •  2023 yılı için, Altıeylül ve Karesi ilçelerimizin nöbet listelerini 1 yıllık olarak hazırladık.
 •  İlimizdeki resmi kurumlar ile geliştirdiğimiz olumlu diyaloglar sayesinde mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarına daha hızlı çözümler üretmeye çabaladık.

Kıymetli Meslektaşlarım; anlatılacak çok şeyimiz, yapılacak çok işimiz, mücadele edilecek çok sorunumuz, aşılacak çok engelimiz var. Maalesef ki mesleğimiz sorunlar yumağı oluyor ve gittikçe daha da zorlaşıyor. Sayıları 60’ı geçen Eczacılık Fakülteleri, mezun olurken sorunlarla yüzleşen yardımcı eczacılar, ikinci eczacılık konusu, İlaç Fiyat Kararnamesi, ilaç yokları, kamu kurum iskontoları ve uygulamaları, alternatif geri ödeme modelleri, Sağlık Uygulama Tebliği zorlukları, SGK ile yaşanan sorunlarımız, uygulanması imkânsız olan eczane ısı nem takibi, Sağlık Bakanlığı ile yaşadığımız sorunlar, kamu eczacılarımızın sorunları, emekli eczacılarımızın sorunları, dijitalleşen dünyada mesleğimizin de dijitalleşmeye uyumu konusunda gerek yasal mevzuatlar ve gerekse günlük uygulamalarda planlanması gerekenler ve bu konularda izleyen değil planlayan tarafta olmamız gerektiği, internet pazarının giderek büyümesi karşısında yaşadığımız sorunlar ve mesleğin değersizleştirilmesi gibi pek çok önemli sorun ile karşı karşıyayız. Özetle, maalesef ki tüm Eczacılar mutsuz. Ama umudumuzu yitirmemeli, hep birlikte çalışmalı ve mücadele etmeliyiz. Bunca sorunun çözümünün hızlı ve kolay olmayacağını biliyorum. Ancak daha da önemlisi sorunların akılcı ve kalıcı çözümü için birbirimizi daha çok dinlememiz ve sıkılı bir yumruk gibi beraber olmamız, birlikte mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum. İşte bu nedenle tüm meslektaşlarımın katkısını çok değerli buluyor ve tüm meslektaşlarımı katkı sunmaya, görev almaya ve birlikte olmaya davet ediyorum. Eleştirmek, yorum yapmak ve talepte bulunmak kolay olabilir, ancak bizi bir yere götürmediğini ve sorunlarımızı çözmediğini hepimiz görüyoruz. Bu nedenle her meslektaşımızdan odamız etkinlikleri ve toplantılarına katılım sağlamasını, katkı koyacağına inandığı projeleri bizlere sunmasını ve her yıl yapılan oda genel kuruluna mutlaka katılmasını rica ediyorum. Genel kurullarımız geçirilen dönemin muhasebesinin yapıldığı ve yeni dönemin de planlandığı, sorunların ve çözüm önerilerinin tartışılabileceği ve çalışmalarımıza yön verecek toplantılardır.

          Bu gidişe dur demek, mesleğimizin geleceği için doğru işler yapabilmek, mesleğimizi ileriye taşıyacak bir Türk Eczacıları Birliği oluşturulmasına katkı sunmak ve çalışmalarına destek olmak için bizler yeni dönemde de odamızı yönetmeye talibiz. Sizlerin de en yüksek katkı ve katılımı sağlamanızı ve coşkulu bir genel kurul yaşayarak yeni döneme güçlü başlamayı diliyorum. Birlikte Güçlüyüz!

11 Eylül 2023 - Okunma Sayısı : 1645