İade İşlemleri Hk.

İADE İŞLEMLERİ

1Medula “reçete” bölümündeki iade reçete menüsünden döküm no yazılarak iade posta tarihi girilip “kaydet” butonuna tıklanır. (Posta tarihi girilmeden içerikten veya mevzuattan iade butonu tıklanırsa iade işlemi yapılamaz)

 

  2. Aynı bölümden döküm no yazılarak mevzuattan veya içerikten iade seçeneklerinden uygun olan seçilir.

 

  3. Gelen iade mesajında belirtilen düzletme/eksiklikler giderildikten sonra iade reçete(ler)in yanındaki kutucuklara tek tek tıklanarak reçeteler kaydedilir. Eğer eksiklikler giderilemese de kaydetme işlemi yapılmalıdır.

Not : İade reçetenin eksikliği giderilemezse de en geç 10 iş günü sonunda mutlaka sonlandırılması yapılmalıdır. Aksi takdirde sadece reçetedeki iade edilen ilaçtan değil, reçetenin tamamından kesinti olmaktadır.

 

   4. “Fatura sonlandırma” menüsünden fatura türü (A grubu içerikten iade, A grubu mevzuattan iade gibi, hangi grup iade ise) ve uygun dönem seçilerek fatura sonlandırma işlemi yapılır.

Not : Sonlandırma işlemi yapılmazsa da reçetenin tamamından kesinti olmaktadır)

 

   5. İade sonlandırıldıktan sonra, SGK eczacısından gelen iade mesajına “cevap ver”butonu tıklanarak iadenin sonlandırıldığı, eczanenin adı, eski ve yeni döküm numaraları belirtilmelidir.

 

    6. E-reçete için iadede döküm gönderilmesi gerekmemektedir. Sadece manuel reçete iadelerinde manuel reçete ekinde yeni döküm özeti(imza/kaşe yapılarak)ve varsa eksikliklerin tamamlanması istenen belgelerle birlikte       kargoya verilir. Dilekçe yazılmasına gerek yoktur.

 Kargo takip no mutlaka alınmalı ve saklanmalıdır. Teslim edilme durumu kargo takip numarasından takip edilmelidir.

 

    7. Manuel reçete iadesi gönderilecek zarfın üzerine “iade reçete”, eczane sicil no ve döküm no yazılmalıdır

 

     8. C grubu oda onay listesi (elektronik onay yapılmış olsa dahi) mutlaka gönderilmelidir. Onay listesi nedeniyle yapılan iadelerde de 10 iş günü içinde onay listesi alınıp iade reçete bölümünden kaydet yapılıp döküm     sonlandırılıp onay listesi ve yeni döküm listesi mutlaka kargo ile gönderilmelidir. Kargo takip no saklanmalı ve kuruma teslim edildiği kargo takip no ile kargo şirketi İnternet sitesinden takip edilmelidir.

 

Adres :

İzmir Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi

Kordon SSGM Milli Kütüphane Cd. SSK Rant Tesisleri C Blok

Konak / İZMİR

Faks No : 0232 482 20 34

24 Kasım 2023 - Okunma Sayısı : 2449