Reçete ve Fatura Teslimi 'nde Dikkat Edilecek Hususlar Hakkında

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1- Evrakları teslim ederken mutlaka ‘’Reçete ve Fatura Teslim’’ dilekçesi 3 (ÜÇ) nüsha hazırlanacaktır. Dilekçe arkasına, yapılan her grubun döküm özet bilgisi sayfasından(tek yaprak) birer adet eklenip zımbalanacaktır. Gelen personele ayrı bir şekilde elden teslim ediniz. Kesinlikle poşetleri teslim ederken karşılıklı kontrol edilecek ve ayrı büyük poşet içine konulup bağlanıp teslim edilecektir.

2- Evrakları teslim etmeden önce mutlaka son kez doğru poşetlere koyulduğunu kontrol ediniz. Son zamanlarda çok yanlış poşetlere konulmaktadır. (A grubu beyaz poşet-B grubu Sarı poşet-C grubu Kırmızı poşet-Yurtdışı yeşil poşet-Medikal Mavi poşet-Kan ürünü ayrı Kırmızı poşete ve Geçici Koruma Kırmızı ayrı özel poşetlere koyulmak zorundadır.)

3-C grubunun içine kesinlikle Kan ürünü konulmayacaktır. Yurtdışı reçetelerde farklı ülkelere ait birden fazla fatura var ise ayrı poşette olmak zorundadır. Kan ürünü veya Yurtdışı reçetelerini tek poşete koyan eczanelerin ödemesinin gecikme sebebi budur. Bu konu önemlidir.

4-Yurtdışı veya Medikal Reçete Faturaları mutlaka ayrı ayrı poşete konulacaktır. Tek poşetin içine kesinlikle konulmayacaktır. SGK‘ya kesilen her fatura mutlaka ayrı poşet olmalıdır.

5-Poşet ceplerine 3 nüsha tek yaprak olan döküm özet bilgisi (döküm özetinin son sayfasında çıkan) koyulacaktır. Birden fazla paket yapılan aynı grupların mutlak suretle koli bandıyla bantlanarak teslim edilmesi gerekmektedir.

6-Geçici Koruma reçeteleri kesinlikle SGK’nın istediği kırmızı poşete koyulacaktır. Kırmızı kutu artık iptal olmuş olup kabul edilmemektedir.

7- Tüm poşetler doğru ve içindeki reçetelerin doğru olması için kontrol ediniz. Poşet içindeki kağıt reçetelerde mutlaka döküm özetindeki numaralar yazılacak ve aynı sırada olacaktır. Numara yazılmayan veya doğru sıraya koyulmayan reçeteler örneklemede çıkarsa SGK tarafından yok olarak değerlendirilir ve kesinti sebebi olabilir. Onun için mutlak suretle reçetelerde numara olacak ve doğru sırasında olacaktır.

8-Eczanelerden kesinlikle poşetsiz şekilde herhangi bir grubun faturası alınmayacaktır. Poşetleri Eczacı Odasından temin edebilirsiniz. Sonradan unutulan reçeteler veya icmal listeleri dilekçeyle SGK’ya gönderilmelidir.

06 Ocak 2023 - Okunma Sayısı : 1110