Süreç Hakkında

Sevgili Arkadaşlar

                06/04/2020 Tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında ''parayla maske satışlarının'' yasaklandığını ifade etmiştir.Bu gerekçe ile Odamızca da sizlerin maske satışlarını durdurmanız talep edilmiştir.

                Türk Eczacıları Birliği ve Odalarımız o andan itibaren teyakkuza geçmiş, ilgili birimlerle görüşmeler yapılmıştır. Ancak açıklayıcı ve doyurucu bir bilgiye ulaşılamamıştır.

                Bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Ulusa Sesleniş konuşmaları sonrası açıkladığı tedbirler anında İçişleri Bakanlığı yada Sağlık Bakanlığı genelgesi olarak İllere gönderilir ve çok kısa sürede bu tedbirler  İl hıfzısıhha Kurulu kararına dönüştürülüp uygulanırdı.

                Maalesef bu defa satış yasağı bir genelgeye dönüştürülmediği için hiçbir Kurum tatmin edici bir cevap verememektedir. Bundan da bir kaos ortamı doğmuştur.

                Şuan maalesef gerek Türk Eczacılar Birliği gerekse bağlı Odalarımız, uygulamanın nasıl olacağına ilişkin hiçbir yerden bir bilgi alamamaktadır. Bu nedenle sizlere yeterli bilgi aktaramamaktayız. Başkanlar whatsapp grubundan her İlde farklı uygulamalar olduğunu görmekteyiz ve duymaktayız.

                Şu ana kadar yetkililerden Odamıza hiçbir bilgi gelmemesine rağmen, bir İlçemizde eczanelerimize tebliğ tebellüğ belgesi imzalatıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.Bu tebliğde 13/04/2020 tarihi itibari ile ücretsiz maskelerin Odalarca temin edileceği bildirilmektedir. Konu İl Sağlık Müdürü’müze iletilmiş olup henüz bir yanıt alınamamıştır.

                Yine Valiliğimize bu tebligatın bizi kapsayıp kapsamadığı, kapsıyor ise ücretsiz maskelerin eczanelerimize ne zaman ve ne kadar verileceği, bunların halkımıza nasıl dağıtılacağı konusunda bilgi verilmesi arz edilmiştir.

                Sevgili arkadaşlar maalesef hepimizin kafası karışık, sinirlerimiz gergin, çok riskli bir dönemden özveri ile hizmet vererek geçiyoruz ve yine maalesef bu dönem üstümüze çok geliniyor.İnşallah bu sıkıntıların hepsini alnımızın akıyla atlatacağız.

                Hepinizi sevgi ile kucaklıyorum

 

BAŞKAN

ECZ.SERTAÇ ÖZMEN

 

                                                                                                                                                            

08 Nisan 2020 - Okunma Sayısı : 2240